subscribe: Posts | Comments

Gustine Awards

The Gustine Awards were named in honor of the main character in one of our favorite books—The Dress Lodger, by Sheri Holman. Awards have been given out yearly since 2002 in three categories: fiction, nonfiction, and memoir.

2015

Shortlisted Books

maus-covers 811TlxRdmlL Book Review Russian Tattoo

Maus, Volume I and II, boxed-set, by Art Spiegelman
A Pleasure and a Calling, Phil Hogan
Russian Tattoo, Elena Gorokhova

2014 Winners

John-Williams-Stoner in cold blood images

Fiction: Stoner, by John Williams

Nonfiction: In Cold Blood, by Truman Capote

Memoir: Hyperbole and a Half, by Allie Brosh

 

Shortlisted Books

neverwhere 4023860 astoria  17333223-2 18465542

Neverwhere, by Neil Gaiman
A House in the Sky, by Amanda Lindhout
Astoria, by Peter Stark
The Goldfinch, by Donna Tartt
How the World Was, by Emmanuel Guibert

2013 Winners

night guest freespirit

Fiction: The Night Guest, by Fiona McFarlane

Nonfiction: Pilgrim’s Wilderness, by Tom Kizzia

Memoir: Free Spirit, by Joshua Safran

Shortlisted Books

   orchard happy marriage  

The Immortal Life of Henrietta Lacks, by Rebecca Skloot
What Remains, by Carole Radziwill
The Golem and the Jinni, by Helene Wecker
The Orchard, by Theresa Weir
This Is the Story of a Happy Marriage, by Ann Patchet
A Lucky Child, by Thomas Buergenthal

2012 Winners

  

Fiction: The Snow Child, by Eowyn Ivey

Nonfiction: The Murder of the Century, by Paul Collins

Memoir: After the Falls, by Catherine Gildiner

Shortlisted Books

      

Rumors of Peace, by Ella Leffland
The Orphan Master’s Son, by Adam Johnson
Once Upon a River, by Bonnie Jo Campbell
Trespass, by Rose Tremain
Hullabaloo in the Guava Orchard, by Kiran Desai
Too Close to the Falls, by Catherine Gildiner
Mortality, by Christopher Hitchens

 

2011 Winners

 

Fiction: The Hottest Dishes of the Tartar Cuisine, by Alina Bronsky

Nonfiction:  Endgame, by Frank Brady

Memoir:  Epileptic, by David B.

Shortlisted Books

 

Citrus County, by John Brandon
The Invisible Mountain, by Carolina de Robertis
Rin Tin Tin, by Susan Orlean
Blood, Bones, and Butter, by Gabrielle Hamilton

2010 Winners

Fiction: Under This Unbroken Sky, by Shandi Mitchell

Nonfiction: (No Winner)

Memoir: A Mountain of Crumbs, by Elena Gorokhova

Shortlisted Books

   

The God of Animals, by Aryn Kyle
Broken Glass Park, by Alina Bronsky
The Lampshade, by Mark Jacobson
1491, by Charles C. Mann
The Lost City of Z, by David Grann
All Souls, by Michael MacDonald
The House at Sugar Beach, by Helene Cooper

 

2009 Winners

Fiction: Coraline, by Neil Gaiman

Nonfiction: A Land So Strange, Andres Resendez

Memoir: Stitches, by David Small

Shortlisted Books

Pharmakon, by Dirk Wittenborn
Bone China, by Roma Tearne
Fruitless Fall, by Rowan Jacobson
The Tender Bar, by J.R. Moehringer
When Skateboards Will Be Free, by Said Sayrafiezadeh
Strength in What Remains, by Tracy Kidder

2008 Winners

Fiction: (A tie) The Book of Lost Things, by John Connolly

Stardust, by Neil Gaiman

Nonfiction: Dog Man: An Uncommon Life on a Faraway Mountain, by Martha Sherrill

Memoir: A Wolf at the Table, by Augusten Burroughs

Shortlisted Books


City of Thieves, by David Benioff
What Was She Thinking?: Notes on a Scandal, by Zoe Heller
Nine Parts of Desire, by Geraldine Brooks
In Defense of Food, by Michael Pollan Merle’s Door, by Ted Kerasote
House of Happy Endings, by Leslie Garis House Rules, by Rachel Sontag

2007 Winners

 

Fiction: The Book Thief, by Markus Zusak

Nonfiction: The Omnivore’s Dilemma, by Michael Pollan

Memoir: Infidel, by Ayaan Hirsi Ali

Shortlisted Books


The Miraculous Journey of Edward Tulane, by Kate DiCamillo
The People’s Act of Love, by James Meek
Strange Piece of Paradise, by Terri Jentz
The Spirit Catches You and You Fall Down, by Anne Fadiman
Finding Manana, by Mirta Ojito
The Invisible Wall, by Harry Bernstein

2006 Winners

Fiction: Middlesex, by Jeffrey Eugenides

Nonfiction: The Golden Spruce, by John Vaillant

Memoir: When All the World Was Young, by Barbara Holland

Shortlisted Books


The Shadow of the Wind, by Carlos Ruiz Zafon
The Darkest Child, by Delores Phillips
Listening to Whales, by Alexandra Morton
This Boy’s Life, by Tobias Wolff
Leaving Mother Lake, by Yang Erche Namu

2005 Winners

Fiction: The Ninth Life of Louis Drax, by Liz Jensen

Nonfiction: The Devil’s Teeth, by Susan Casey

Memoir: Dry, by Augusten Burroughs

Shortlisted Books


The Way the Crow Flies, by Anne-Marie MacDonald
As Hot As It Was You Ought to Thank Me, by Nanci Kincaid
Beauty, by Robin McKinley
The Great Mortality, by John Kelly
Running With Scissors, by Augusten Burroughs
The Glass Castle, by Jeanette Walls
Autobiography of a Face, by Lucy Grealy

2004 Winners

Fiction: The True Story of Hansel and Gretel, by Louise Murphy

Nonfiction: Under the Banner of Heaven, by Jon Krakauer

Memoir: Sickened, by Julie Gregory

Shortlisted Books


The Crimson Petal and the White, by Michel Faber
The Curious Incident of the Dog in the Night-time, by Mark Haddon
The Children’s Blizzard, by David Laskin
Turning Stones, Marc Parent
The Only Girl in the Car, by Kathy Dobie
Wasted, by Marya Hornbacher

2002-2003 Winners

Fiction: Life of Pi, by Yann Martel

Nonfiction: Seabiscuit, by Laura Hillenbrand

Memoir: Don’t Let’s Go to the Dogs Tonight, by Alexandra Fuller

Shortlisted Books


Fingersmith, by Sarah Waters
Lucky, by Alice Sebold
City of Dreams, by Beverly Swerling
Bel Canto, by Ann Patchett
Slammerkin, by Emma Donoghue
A Dog Year, by Jon Katz
Change Me into Zeus’s Daughter, by Barbara Moss


Leave a Reply

*